9 Ocak 2014 Perşembe

Nasıl Doğurdum, Nasıl Doğurmalıydım ?

Tüm annelerin bildiği gibi normal doğum birde sezaryen doğum olmak üzere  iki tane doğum şekli var. Bunlarında kendi içlerinde uygulanma şekilleri var elbette tıp okumadığım için o kadar ayrıntıya girip yanlış bir şey aktarmak istemiyorum.

Epidural Anestezi
 
Ben epidural sezaryen doğum ile kızımı dünyaya getirdim. Bunu gerçekten kendi irademle seçtim. Hatta ben normal doğum yapamayacağımı daha evlenmeden önce kafaya koymuştum. Neden mi? Hani şu meşhur anlatılan doğum efsaneleri yüzünden. Zaten ne varsa çocukluğumuzda var. Annem beni küçükken o gün senin bu gün benim her yere götürüyordu. Ve ister istemez ne kadar küçük de olsanız bazı senaryolar aklınızda kalıyor. Orada anlatılan acılı ve ölümle sonuçlanan doğum hikayeleri benim az biraz aklımda kalmış ve beni etkilemişti. Neyse, dediğim gibi hamile kaldığım gün doktoruma sezaryen yapacağımı söyledim. Gayet planlı bir şekilde çantamızı hazırladık ve doğuma gittik. Epiduralı tercih etme sebebim Derin'i anında görebilme isteği ve narkozdan ayılamama korkusuydu. Acıbadem Kadıköy hastanesinin epidural  anestezi uzmanı inanılmaz tatlı ve güven verici bir adamdı. Sorunsuz bir şekilde uyuşturuldum ve gayet zevkli bir şekilde doğum yaptım. Hatta eşimde doğuma girdi ve benden telaşlıydı, yüzü bembeyazdı onu ben sakinleştirdim:) Sonrasında da çok acı çektiğimi söyleyemem. Sanırım şansıma her şey yolunda gitmişti. Yapmak isteyenlere veya yapmak zorunda kalanlara tavsiye ederim.
 

 
  Fakat şunu belirtmek istiyorum. Gün geçtikçe, annelikte tecrübe kazandıkça, bir kadın olarak olgunlaştıkça keşke normal doğumu deneseydim diyorum zaman zaman. O normal doğum yapan arkadaşlarımın anlattığı mükemmel duyguyu eksik mi yaşadım diye düşünüyorum. Diğer sezaryen doğum yapan anneleri bilmiyorum ama bence sanki her anne aklından geçiriyordur acaba yapsam daha mı iyi olurdu diye...
 
Ne olursa olsun her şeyin doğalı makbul değil mi:) O yüzden sevgili anne adayları şu doğum işini bir kez daha düşünün derim ;)
Benim ise geriye dönüp bakınca çıkardığım sonuç, çocuklarımızın yanında konuşurken dikkatli olmamız gerektiği. İlerisi için kafalarında ciddi soru işaretleri yaratabiliriz.

8 yorum:

 1. ben de spinalle doğurdum. kızım 11 yaşında ve bir gün bile normal doğurmak geçmedi aklımdan. tekrar bir bebek planlasaydım tercihim yine değişmezdi. tertemiz, acısız sancısız,zahmetsiz ve anın tadını çıkara çıkara doğurdum. eşim, kardeşim,ben ve operasyon ekibi cümleten ameliyathanede şamata yaparak 6 dakikada işi bitirdik. kuzucuğum bembeyaz, mis gibi, bir güzel doğdu ki...sıkıcı olan dikilmeyi beklerken geçen süreydi:)) ah ne kadar uzattım ama bu post beni hayattaki en güzel günüme götürdü. sevgilerimle....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu bana güzel günlerinizi hatırlattıysam :)

   Sil
 2. Her ikisini de tatmış biri olarak kesinlikle normal doğum diyorum ben... Aysu'da o kadar sancı çektim (ama çoğu kişiye göre az sayılır) "istemem, aklınız varsa doğurmayın" diye etrafıma bağırdım, doğumdan çıktığımda "amaaaannn ben hemen ikinciye de doğururum" dedim.... hayırlısı neyse o oluyor... ikinci doğumlar daha kolay olur derken istemeye istemeye sezeryan oldum....

  YanıtlaSil
 3. Bende Sezeryanla doğum yapanlardanım...Normalini çok ama çok istedim..Ancak bebeğim büyüktü..doktor riske gerek yok deyince olmuştu.Pişman olamadım sağlığım için uygun olanı seçmiştim..Birde bebeğim için tabi ki..Doktor çok zeki olacak 1 dk dolmadan aldık onu filan gibi yorumlar yapmıştı :) işin esprisi bir tarafa Herkes adına hayırlısı ne ise o olsun derim...Sağlıkla kurtulmak en önemlisi..Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız ama sizi takdir ediyorum cesaretinizden ötürü. Tabi ki bazen mümkün olamıyor. Ama kimse benim gibi kaçmasın istiyorum en azından sizin gibi denesin:)

   Sil
 4. Şu koyduğun resim beni bile normal doğumdan korkutur:))))
  Pamuk Derin'in resminden sonra fena oldum.

  YanıtlaSil
 5. ben normal doğum yaptım epiduralsiz hemde gerek kalmamıştı bebğim de 3700 doğdu bıraz zordu ama muhteşem bir andı vucudum hemen toparlandı hemen sütüm gelmişti bence anne adayları kolaya kaçıyor biraz yürekli olmak gerekir annelik doğum sancısınıda çekebilmeyi barındırıyor

  YanıtlaSil
 6. Bir şekilde sağlıklı bir şekilde yavrunuzu kucağınıza almışınız bence böyle
  meselelerle canınızı sıkmadan yavrunuzla geçirdiğiniz zamanların tadını çıkarın. ;)
  Sevgiler

  YanıtlaSil